Monthly Archives: March 2015

Što je Cvjetnica za mene?

cvjetnica

Čežnja mi se budi u slici Isusa kako prolazi masama ljudi u Izraelu. Prate ga na putu iz Betanije u Jeruzalem. Kakav li je bio taj osjećaj vidjeti Ga ili dotaknuti? Nosili su maslinove, palmine grančice, najfinije tkanine mu podastirali pod noge i radosno klicali „Hosana Sinu Davidovu! Blagoslovljen koji dolaziš.“ Mi danas ponavljamo tu gestu i pratimo Gospodina, nosimo maslinove grančice, mirisnim proljetnim cvjetovima umivamo svoje lice i time želimo pokazati da ćemo do iduće Cvjetnice pratiti Isusa, živjeti za Njega, da će nam On bit naš prijatelj i suputnik. Onaj kojem ćemo se obraćati u teškim trenutcima, jer On je naš Bog.
Srce mi se steže i hladnoća me obuzima spoznajom da samo nakon pet dana ta ista masa ljudi viče: „Raspni ga, raspni ga!“
Zar nije tako i danas? Često u zanosu govorimo ljudima kako nam puno znače. Često su naše riječi lovorike i prave pjesniče čipke kojim ukrašavamo odnose ali se brzo lovorike osuše a čipke uprljaju. Raspredamo situacije, donosimo zaključke i svakom riječi zabijamo čavle istima koje smo baš nedavno smatrali onima koji nam život uljepšavaju. Zar želimo biti isti onima kojima se čudimo kako su Kralja našega izdali?
Cvjetnica nas podsjeća da istim žarom i ljubavi nastojimo dotaknuti svoga brata i sestru, baš kao što želimo taknuti Isusa. Zato neka maslinove grančice budi naša dobra djela koja odoljevaju svim napastima i ljudskim slabostima. Latice neka budu naša empatija i suosjećajnost za svakog čovjeka, za brata koji sjedi tužan u kutu, za prosjaka kojem nećemo suditi već mu osmjeh darovati i ruku ispružiti.
Zato Gospodine naš Isuse Kriste klanjamo ti se, u svom srcu i po svim tvojim crkvama koje su po cijelome svijetu. Sa tobom se Isuse želimo stopiti da u ljubavi sa svojom braćom tvojem Stolu prilazimo. Ponizno te molimo Kralju Ljubavi, podari nam Duha ustrajnosti da nikada na sebe ne gledamo već stalno svoju braću grlimo. Podari nam milost da nam je za uvijek na umu Tvoja molitva na Svetom Križu za nas, kako bi i u našim srcima potpuno nestali u otajstvu ljubavi i za svoga brata i sestru svim predanjem gorjeli. Cvjetnica ova u nama vječno neka živi da djelima svojim Tebe Kriste vječno slavimo i Tvoje svjetlo ovom svijetu u radosti sv. Franje ponizno donosimo.

Sanja Tijan  s. Agneza

Izborni kapitul u Samoboru

12. travnja 2015. godine mjesno bratstvo Samobor imati će izborni kapitul, ujedno i bratski pastoralni pohod područnog bratstva Alojzije Stepinac – Zagreb.

Pjesme u čast Alojziju Stepincu

Alojzije Stepinac

Zagrebačko područno bratstvo Franjevačkog svjetovnog reda nosi ime po blaženom Alojziju Stepincu. Njemu u čast ispjevane su sljedeće pjesme:

Pred tvrđavom istine 1946.
U spomen nadbiskupu Stepincu

Kao vojnička siva cerada, sivo
je hrvatsko nebo.
Sumrak sve gušći pada na
kraljeve i na bane.
Tornjevi katedrale propinju
se nad gradom.
Blijedi, neslomljivi pastir na
vratima tvrđave stoji.
In te Domine, speravi! In te,
Domine!

Antun Milovan, Rovinj

Blagoslov

Prošao si zemljom skromno poput Krista
sve služeći Bogu kao vjerni sluga,
staza Tvog života sada nama blista,
da ne skrenemo s puta kada dođe tuga.

Tvoje srce blago, Tvoje srce vjerno
u Tvom grobu s Tobom počinulo nije,
al’ pred Tvojim grobom kad kleknemo
smjerno svetost Tvoje duše
svetom vatrom grije.

Godine već duge nad Hrvatskom bdiješ
kad je crna povijest tištila Hrvate,
praštanje, dobrotu u srca nam siješ
da ljubav se i blagoslov
nad Hrvatsku vrate.

Ančica Koprek

U tebe se uzdam,
Gospodine

Bože, tako smo smrtni sitni i mali.
A mi bi smo i od vječnosti dali
da dobro nam bude i da bi znali…
no ja se u Tebe uzdam, Gospodine!

Ne trebam blago, ni dobra zemaljska,
ja smiraj hoću duše svoje…
Ko krčak mi dušu ljubavlju napuni
jer se uvijek u Tebe uzdam, Gospodine.

Da izvor sam ljubavi, to bih ja htjela,
da tečem i pojim izgubljene duše
da se bar jedna s mog izvora napije…
U Tebe se uzdam moj Gospodine!

Branka Mađarec